Музеј на Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на Југославија
Музеј Југославије
Museum of Yugoslav History (13809198584).jpg
Музеј „25 мај“, дел од музеј на Југославија
Основан25 мај 1962; пред 60 години (1962-05-25)
МестоГосподар Јевремова 19, Белград, Србија
Координати44°47′12″N 20°27′06″E / 44.78667° СГШ; 20.45167° ИГД / 44.78667; 20.45167Координати: 44°47′12″N 20°27′06″E / 44.78667° СГШ; 20.45167° ИГД / 44.78667; 20.45167
Типисториски музеј
Посетеност120,000 (2017)[1]

Музејот на Југославија (српски: Музеј Југославије) — државен историски музеј во Белград, главниот град на Србија. Во него се опишани периодот на Кралството Југославија и Социјалистичка Југославија, како и животот на Јосип Броз Тито. Гробот на Тито се наоѓа во една од зградите на Музејот (Куќата на цвеќето).

Со 120.000 посетители годишно, тој е најпосетуваниот музеј во Србија.

Историја[уреди | уреди извор]

Куќа на цвеќето, дел од Музејот на Југославија

Меморијален центар „Јосип Броз Тито“[уреди | уреди извор]

Изложена личната работна маса на Јосип Броз Тито

Сите три згради што го сочинуваат Музејот на Југославија претходно биле дел од Меморијалниот центар „Јосип Броз Тито“.

Музејот „25 мај“ бил отворен на 25 мај 1962 година. Изграден е од Градот Белград како подарок на Јосип Броз Тито, претседателот на Југославија, за неговиот 70 роденден. Овој музеј бил искористен за изложување подароци што ги добивал Тито до 1962 година. Посебна колекција на палки од штафетата на младоста биле изложени во овој музеј. На 16 ноември 1982 година, бил основан Меморијалниот центар „Јосип Броз Тито“, а Музејот „25 мај“ станал дел од Центарот. Меморијалниот центар вклучувал неколку згради и институции сместени главно во Белград, но и во други делови на Југославија (родната куќа на Тито во Кумровец била дел од Центарот). Куќата на цвеќето каде бил погребан Тито била исто така дел од Меморијалниот центар. Повеќето згради што го сочинувале Меморијалниот центар се наоѓале во истиот парк во областа Дедиње во Белград. Во 1984 година, зградата на Меморијалната колекција била отворена како додаток на зградата на Музејот „25 мај“. Во Спомен колекцијата се изложени медалите и одликувањата на Тито и неговите лични работи.[2]

Зградата на Стариот музеј го добила името по отворањето на Музејот „25 мај“ (нов музеј). Прикажано е музејско парче што ја прикажува културата, етнографијата на Југославија.[2]

По неговата смрт на 4 мај 1980 година, Јосип Броз Тито бил погребан во Домот на цвеќето, сместен во просториите на Меморијалниот центар. Центарот имал колекција од повеќе од 75.000 предмети што ја илустрираат историјата на Југославија во текот на 20 век, со посебен акцент на животот и делото на самиот Тито.[3] Исто така, се чувала обемна колекција на подароци што ги добил Тито за време на многуте посети со странски великодостојници за време на неговото претседателствување. Изложбите понатаму вклучувале дела на многу светски познати уметници како Јан Григиер, Клод Жозеф Верне, Фердинанд Георг Валдмилер, вклучително и оригинални отпечатоци на Лос Каприхос од Франциско Гоја и многу други.[4]

Скоро една деценија по распадот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, целиот комплекс (гробницата и музејот) бил затворен за јавноста и воените чувари биле трајно отстранети. Комплексот сега е повторно голема туристичка атракција. Многу луѓе го посетуваат местото како светилиште во „подобри времиња“, особено на 25 мај (официјалниот датум на раѓање на Јосип Броз Тито).

Музеј на револуцијата на југословенските народи[уреди | уреди извор]

Музејот на револуцијата на југословенските народи е основан во 1959 година од Централниот комитет на Сојузот на комунистите на Југославија. Изградбата на зградата на Музејот започнала во 1978 година во Нов Белград помеѓу Палатата на Србија и Кулата Ушче. Било планирано да се отвори зградата во 1981 година на 40-годишнината од Револуцијата, но никогаш не била готова. Незавршената структура стои напуштена и е окупирана од неколку десетици бездомници.[5]

Музеј на историјата на Југославија[уреди | уреди извор]

Музејот е основан во 1996 година од Владата на Сојузна Република Југославија како Музеј на историјата на Југославија за да замени две претходни институции: Меморијалниот центар „Јосип Броз Тито“ и Музејот на револуцијата на југословенските народи.[6] Новооснованиот музеј содржел колекции и од Меморијалниот центар „Јосип Броз Тито“ и од Музејот на револуцијата на југословенските народи.

Музеј на Југославија[уреди | уреди извор]

Музејот го променил своето име во 2016 година, од Музеј на историјата на Југославија во Музеј на Југославија.[7] Музејскиот комплекс се состои од три згради со вкупна површина од 5253 м², сместени во парк од 3,2 хектари:[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Goran Vesić: Imaćemo 10.000 kvadrata za Muzej Nikole Tesle“. b92.net. Tanjug. Посетено на 10 December 2018.
  2. 2,0 2,1 Erceg-Sarajčić, G. (1989).
  3. 3,0 3,1 „Museum of Yugoslavia“. www.rhiz.eu. Посетено на 2010-04-05.[мртва врска]
  4. Terra Noticias Terra Actualidad - EFE. „Hallan un grabado de Goya en la casa de Tito y Milosevic en Belgrado“. Actualidad.terra.es. Посетено на 2010-03-10.
  5. „Temelji Muzeja Revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije – Blok 13, Novi Beograd“. Посетено на 20 July 2017.
  6. „Osnivači“. Museum of Yugoslavia. Архивирано од изворникот на 2017-09-30. Посетено на 20 July 2017.
  7. https://www.muzej-jugoslavije.org/en/o-nama/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]