Музеј Сантрал Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј Сантрал Истанбул
Santralİstanbul Müzesi
Santral istanbul ext1.JPG
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Музејот Сантрал Истанбул (турски: Santralİstanbul) е музеј кој се наѓа во Ејуп, Истанбул, Турција. Музејот бил основан во 2002 година и истиот е наменет за уметнички и културни дела. Комплексот се состои од една модерна зграда каде се наоѓа музејот на уметноста, потоа енергетски музеј и амфитеатар, концертни сали и јавна библиотека. Во периодот од 1914-1983 година објектот служел за снабдување со електрична енергија на градот.

Планот за претварање на објектот во музеј бил на младиот стопанственик Огуз Озерден, основач на Универзитетот Билги. Тој успеал да ја убеди владата на Реџеп Тајип Ердоган и министерството за енергетика и природни ресурси да го искористат неговиот план.[1] Договорот бил потпишан во 2004 година.[2] Свеченото отворање на музејот се случило на 8 септември 2007 година. Музејот бил посетуван од страна на околу 1.500.000 посетители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°4′2″N 28°56′45″E / 41.06722° СГШ; 28.94583° ИГД / 41.06722; 28.94583