Музеј Оствал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старата зграда
У-Кула во Дортмунд, нов дом на музејот
Август Макк: дрво во Корнфилд (1907)
Август Макке: Голема зоолошка градина (триптих, 1913)
Каспар Дејвид Фридрих: Храмот на Јуно во Агриџенто (c.1828-1830)
Челична скулптура од Хајнц-Гинтер Прагер во старата градина на скулптурата

Музејот Оствал (познат како Музеј на Оствал до 2010) е музеј на модерна и современа уметност во Дортмунд, Германија . Тој е основан кон крајот на 1940-тите и е лоцирана во U-кулата во Дортмунд од 2010 година. Збирката вклучува слики, скулптури, предмети и фотографии од 20 век, плус повеќе од 2.500 графики, опфаќајќи го експресионизмот преку класичната модерна уметност до денешен ден.

Историја[уреди | уреди извор]

Првичната локација на музејот, од 1947 до 2009 година, била зградата на Оствал (пат во централниот дел на Дортмунд по старите градски ѕидини), вклучувајќи мала градина на скулптура . Претходната зграда на локалитетот бил музејот за култура и култура (МКК), општинска уметничка колекција, од 1911 до нејзиното уништување во Втората светска војна; пред 1911 година го смести стариот орган за рударство Вестфалија. [1]

Постепеното реконструирање, користејќи градежни материјали од урнатините на МКК, започнало кон крајот на 1940-тите. Првата изложба на Оствал Музејот часот се одржа во 1949 година [1] - што го прави еден од првите повоени музеи на 20-тиот век уметност во Германија - и продолжи да се прошири до 1956 година. МКК, во меѓувреме, бил привремено преместен во замокот Каппенберг до неговото враќање во Дортмунд во 1983 година. [1]

Во јуни 2009 година, оригиналната зграда ги затворила вратите, а музејот почнал да се преместува во У-Кула каде што повторно се отворил под новото скратено име Музеј Оствол во октомври 2010 година. [1] Кулата со седум ката, поранешната пиварница и складиште на Унијата на Сојузот на Соединетите Држави, одигра клучна улога во ребрендирањето на Рурската област како "Култура главен град на Европа 2010" ( RUHR.2010 - Kulturhauptstadt Europas ). [2] Музејот повторно беше отворен со специјалната изложба "Музејот како електроцентрала" ( музеј Дас како Крафтверк ). [3]

Активности[уреди | уреди извор]

Во 1962 година било отворен детско студио за сликарство, еден од првите вакви наставни проекти во музејот. "Младинскиот уметнички клуб" ( Jugendkunstclub ) им дава можност на младите да ги посетат изложбите, да ги исполнуваат уметниците и да создаваат свои дела во студиото на музејот. За време на училишните празници, исто така, нуди уметнички работилници. Образовните проекти ќе продолжат на новата локација. [4]

Изложбата се менува двапати годишно, со цел да се претстават што е можно повеќе работи за јавноста.

Старите соби на музејот обезбедија место за турнеи концерти и матинци. Музејот, исто така, објавува уметнички книги и каталози, делумно финансирани од непрофитното општество "Пријатели на музејот на Оствол". [5]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Die Geschichte des Museums Ostwall im Dortmunder U - ehemals Museum am Ostwall History of the museum. (германски)
  2. RUHR.2010 ist vorbei – wir bleiben Kulturhauptstadt City of Dortmund. (германски)
  3. Das Museum als Kraftwerk (германски)
  4. Bildung und Kommunikation Education and communication. (германски)
  5. Freunde des Museums am Ostwall Friends of the Museum. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]