Музеј Доганџај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Музеј Доганчај)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј Доганџај
Dogancay Museum.JPG
Основан2004
МестоБало Сокак 42, 34335 Бејоглу-Истанбул
ДиректорБергин Азер
Мреж. местоdogancaymuseum.org

Музејот Доганџај се наоѓа во Бејоглу, Истанбул, Турција. Тој е првиот современ музеј на уметноста, и истиот бил основан од страна на Бурхан Доганчај и официјално отворен во 2004 година. Овој музеј можеби е и најстариот музеј во градот, кој датира уште од римско време. Овој музеј е отворен секој работен ден од 10 до 18 часот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]