Прејди на содржината

Музеј Галатасарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј Галатасарај
Galatasaray Müzesi
Карта
Основан1868
МестоБејоглу, Истанбул, Турција
Координати41°02′02″N 28°58′39″E / 41.03376° СГШ; 28.97749° ИГД / 41.03376; 28.97749
Типкултура & уметност
ДиректорМуневер Еминоглу
Мреж. местомрежно место

Музејот Галатасарај или официјално Центар за култура и уметност на Галатасарај (турски: Galatasaray Müzesi) — културен центар во Истанбул, Турција, основан во 1868 година од Али Сами Јен, за да го информира општеството за традициите и историјата на Галатасарај. Музејот е отворен за јавноста секој ден, освен понеделник.

Музејот првично бил отворен во Каламиш Беј. Подоцна во 1919 година, тој бил преместен во средното училиште Галатасарај. Зградата на музејот, порано позната како Пошта на Галатасарај, била обновена и ремоделирана за да одговара на музејот. Музејот Галатасарај бил реновиран и повторно отворен во 2009 година со многу успешен и современ концепт на изложба.