Музеј Бакси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј Бакси
Baksimuseum.jpg
Музеј Бакси
Основан2005; пред 16 години (2005)
МестоБајбурт, Турција
Координати40°23′8″N 40°33′59″E / 40.38556° СГШ; 40.56639° ИГД / 40.38556; 40.56639Координати: 40°23′8″N 40°33′59″E / 40.38556° СГШ; 40.56639° ИГД / 40.38556; 40.56639
ТипСовремена уметност
ДиректорХусаметин Кочан
Мреж. местоbaksi.org/en/anasayfa

Музеј Баксимузеј кој се наоѓа во Бајбурт, Турција. „Бакси“ буквално значи исцелител, помагач, заштитник во Средна Азија.

Историја[уреди | уреди извор]

Музејот бил идеја на сликарот и академски професор Хисаметин Кочан, кој решил да изгради музеј во своето родно место на брегот на Црното Море во регионот Бајбурт.[1] Музејот бил отворен во јули 2010 година, после речиси 20 години подготовки. Професорот Хисаметин Кочан рекол: „Не го направив ова за моето село, го направив за луѓето кои живеат во моето село и насекаде.“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sanat, Milliyet (2010-07-14). „Black Sea museum combines Turkish crafts, contemporary art“. Huriyet Daily News. Посетено на 2014-03-09.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]