Музеј Бакси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Музеј Баксимузеј кој се наоѓа во Бајбурт, Турција. „Бакси“ буквално значи исцелител, помагач, заштитник во Централна Азија.

Историја[уреди | уреди извор]

Музејот бил идеја на сликарот и академски професор Хисаметин Кочан, кој решил да изгради музеј во своето родно место на брегот на Црното Море во регионот Бајбурт.[1] Музејот бил отворен во јули 2010 година, после речиси 20 години подготовки. Професорот Хисаметин Кочан рекол: „Не го направив ова за моето село, го направив за луѓето кои живеат во моето село и насекаде.“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sanat, Milliyet. „Black Sea museum combines Turkish crafts, contemporary art“, 14 јули 2010 (посет. 9 март 2014 г).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]