Музејски парк (Ротердам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музејски парк
Museumpark Rotterdam.jpg
Музејскиот парк со Музејот Бојманс Фан Беунинген во позадина во 2007 година
ВидГрадски парк
МестоРотердам центар
Создаден1927

Музејскиот парк (холандски: Museumpark) - урбан парк во Ротердам, Холандија, сместен помеѓу Музејот Бојманс Фан Беунинген, Вестерсингел, Вестејдајк и комплексот М.Ц. Еразмус, медицински центар поврзан со Еразмовиот универзитет.

Паркот лежи на поранешната земја на семејството Хобокен, кој живеел во зградата што сега е Природонаучниот музеј Ротердам. Паркот бил поставен во 1927 година според дизајнот на архитектот Витвитен. На јужната страна од езерцето во паркот е поставен споменик за Херит Јонг, директор за општински работи во Ротердам. Во паркот има неколку уметнички дела, така што служи и како градина за скулптури.

Постојат голем број музеи сместени во близина на паркот, па оттука и името:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°54′47″ N; 4°28′26″ E / 51.913° N; 4.474° E / 51.913; 4.474