Прејди на содржината

Музејот на Мерцедес-Бенц

Координати: 48°47′17″N 09°14′02″E / 48.78806° СГШ; 9.23389° ИГД / 48.78806; 9.23389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Музејот на Мерцедес-Бенц
Зградата на музејот.
Зградата на музејот.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Baden-Württemberg" does not exist
Карта
Основан2006 (2006)
МестоШтутгарт, Германија
Координати48°47′17″N 09°14′02″E / 48.78806° СГШ; 9.23389° ИГД / 48.78806; 9.23389
Типавтомобилски музеј
Посетеност860,000 (2007)
Мреж. местоMercedes-Benz Museum

Музејот на Мерцедес-Бенз — музеј кој се наоѓа во Штутгарт, Германија. Штутгарт е домот на Мерцедес-Бенц брендот, и меѓународното седиште на Daimler AG.

Сегашната зграда, која што се наоѓа дирекно надвор од главниот влез на фабриката на Daimler во Штутгарт, Унтертуркхаим, е дизајнирана од УН Студио. Таа е направена врз основа на необичен концепт на детелина со употреба на три кругови коишто се преклопуваат со центарот, кој е отстранет за да се формира триаголен атриум[1]. Зградата била завршена и отворена на 19 мај 2006 година. Претходно, музејот бил сместен во посебна зграда во рамките на комплексот од фабриката и посетителите во последните неколку декади се пренесувале од главниот влез со обезбеден транспорт. Висината на зградата и „двојната спирала“ во внатрешноста се дизајнирани за да се зголеми просторот, кој што обезбедува 16.500 квадратни метри (178.000 квадратни метри) на изложбен простор од само 4.800 квадратни метри (52.000квадратни метри).

Музејот содржи повеќе од 160 возила, некои датираат од најраните денови на моторниот мотор. Возилата се одржувани од Центарот на Мерцедес–Бенц Класик во Фелбах. Музејот им овозможува на посетителите бесплатни аудио тури на три различни јазици. Во 2007 година музејот бил посетен од 860.000 посетители[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UN Studio“, Architecture Magazine, mapolis.com, September 13, 2011, Архивирано од изворникот на May 30, 2015.
  2. „Berlin Journal, German, 24 April 2008“. Stuttgart-journal.de. Посетено на 2011-09-27.