Муди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муди
Црни муди 2006
Потекло Унгарија
Особености
куче (Canis lupus familiaris)

Муди (латински: Canis Ovilis Fenyesi) е оригинална раса унгарска овчарски кучиња.

Појава[уреди | уреди извор]

Возрасни муди достигнуваат тежина од 8 до 13 кг. и висина од 38 до 47 см. Влакната му се средно брановидно кадрави и кратки на главата и нозете. Прифатливи бои за оваа раса на кучиња се: црна, пепелава, костенлива, бела, бледотемна. Мудите имаат релативно краток опаш. Ако кучето е родено со подолга опашка дозволено е купирање.

Темперамент[уреди | уреди извор]

Муди е првенствено куче на природата кое има повеќе истакнати особини. Муди може да се користи како ловечко куче, против штетници (глодачи) и како чувар на стада, овчарско куче. Иако оваа раса е помалку позната и популарна од повеќе познатите раси Пули и Комондор во Унгарија оваа раса е многу на цена токму поради својата појава и универзалност.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]