Мрежна етикета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капак на потпирачот за глава во „тивкиот превоз“ на британски меѓуградски воз, потсетувајќи ги патниците дека во овој вагон не смеат да се користат мобилни телефони

Мрежна етикета или е-бонтон во поширока смисла на зборот означува правила за однесување при Интернет комуникацијата, односно Интернет бонтон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]