Моќните девојчиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моќните девојчиња
Жанр
Создадена одКрег Мекракен
Режирана одКрег Мекракен[1] (сезони 1–4)
РаскажувачТом Кени
Земја на потекло САД
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди78 (136 сегменти) (список на епизоди)
Производство
Времетраење
  • 7 — 11 минути (сегменти)
  • 16 — 22 минути (посебни)
  • 44 минути (Twas the Fight Before Christmas)
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Првично прикажување18 ноември 1998 – 25 март 2005

Моќните девојчиња (англиски: The Powerpuff Girls) — американска анимирана серија создадена од аниматорот Крег Мекракен за каналот Cartoon Network. Премиерата се одржала на 18 ноември 1998 г. Приказната на анимираната серија се заснова на три девојчиња од детскоградинска возраст, Блосом, Баблс и Батеркап, кои имаат супермоќи што ги користат за борба против злосторството во градот Таунсвил.[3][4]

Различни дополнителни медиуми вклучуваат аниме, три звучни записи на ЦД, збирка домашни видеа, стрипови, серија видеоигри и повторно прикажување од 2016 г. и разни лиценцирани производи. Серијата била предложена за шест награди „Еми“, девет награди „Ени“ и наградата „Изборот на децата“ за време на нејзиното прикажување. Серијата освоила вкупно четири награди и нашла во целост потврден прием.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Perlmutter (2018). The Encyclopedia of American Animated Television Shows. Rowman & Littlefield. стр. 476. ISBN 9781538103746 – преку Google Books.
  2. „The Powerpuff Girls Episode Guide -Hanna-Barbera“. The Big Cartoon DataBase. Архивирано од изворникот на May 1, 2015.
  3. "Cover Up". The Powerpuff Girls. Cartoon Network. No. 11B, season 2.
  4. "Moral Decay". The Powerpuff Girls. Cartoon Network. No. 12A, season 3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]