Мојот татко на определено време

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Мојот татко на определено време“ (српски: Мој тата на одређено време) — филм на режисерот Милан Јелиќ од 1982 година. Главните улоги ги играат: Љубиша Самарџиќ, Милена Дравиќ, Велимир Бата Живојиновиќ, Борис Дворник и Никола Којо.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Самохраната мајка Светлана (ја игра Дравиќ), нејзиниот дванаестогодишен син и привремено вработениот Синиша (го игра Самарџиќ) и понатаму запаѓаат во ралични неприлики. Синиша најпосле одлучува да ја побара Светлана за жена, но токму тогаш се враќа нејзиниот поранешен маж (го игра Дворник). Додека Синиша во потрагата по постојана работа претерува во ревноста кај згодната членка на комисијата, мужот ја наговара Светлана да го обноват заедничкиот живот, нудејќи ѝ богатство и патувања. Односите се заплеткуваат, но сепак филмот има среќен крај.

Наводи[уреди | уреди извор]