Мојмија - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Мојмија
Мојмија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мојмија
Мојмија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Мојмија
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Мојмија е тумул од железното време и доцноантичка населба. Се наоѓа на 4 км северно од селото Блатец, на мала височинка што се издига над патот Виница-Берово. На површина со димензии од 60 x 40 м се наоѓаат остатоци од темели на повеќе објекти ѕидани од кршен камен и варов малтер. Тумулот е развлечен во основата, со пречник од околу 5 м и височина од 1 м.


Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]