Мојакар (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мојакар
Координати: 37°08′25″ СГШ 1°51′05″ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 72 км2
Надм. вис. 152 м
Население (2005)
 • Вкупно 6.092
 • Густина 84,6/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Мојакар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Мојакар (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

4,615

4,825 4,983 5,279 5,959 5,375 6,092

Надворешни врски[уреди | уреди извор]