Мочуриште Запата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мочуриште Запата
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Zapata swamp.JPG
Глетката на мочуриштето Запата од вселената. Југ е кон врвот.
Место Куба
Најблизок градПлаја Ларга
Јагуи Гранде
Координати22°24′N 81°34′W / 22.400° СГШ; 81.567° ЗГД / 22.400; -81.567Координати: 22°24′N 81°34′W / 22.400° СГШ; 81.567° ЗГД / 22.400; -81.567
Површина4,354.3 km2 (1,681.2 ми)[1]
Службен назив: Ciénaga de Zapata
Прогласено:12 Април 2001
Број1062[2]

Мочуриштето Запата (шпански: Ciénaga de Zapata, изговор на шпански: [Jensjenaɣa ˈe saˈpata]) се наоѓа на полуостровот Запата во јужната провинција Матанзас на Куба, во општината Сиенага де Запата. Се наоѓа на помалку од 150 километри југоисточно од Хавана.

Видови и зачувување[уреди | уреди извор]

Во рамките на блатото Запата има над 900 автохтони растителни видови, 175 видови птици, 31 вид влекачи и над 1000 видови без'рбетници. Некои од најзначајните се локалните ендемити на Куба, за птици, тоа вклучува Запата, Рапата, Запата и врапчето. Мочуриштето Запата е исто така особено живеалиште на пчела колибри, најмалиот вид птица на планетата. [3] Исто така, мочуриштето Запата е посетено од 65 видови птици за време на нивниот миграциски модел од Северна Америка преку Карибите во Јужна Америка. Запата е позната и по локалниот ендемичен Кубански крокодил (Crocodylus rhombifer) кои се ограничени на мочуриштето Запата и повторно се воведуваат во блиското мочуриште Ланиер на Хувентуд (Островот на младите) (шпански: Isla de la Juventud) [4]

Блатото има густо живеалиште

Во рамките на мочуриштето Запата се наоѓаат бројни области наменети за зачувување на животната средина, како што се природниот резерват мочуриштето Запата и засолништето за диви животни во Лас Салинас, кое е дел од поголемиот резерват на биосферата Циенага де Запата (категорија VI на IUCN), што вкупно е над 6.000 км² и најголемото заштитено подрачје, не само во Куба, туку и на Карибите. Мочуриштето не е познато само по својата големина, туку и по тоа што е најдобро зачувано мочуриште на сите Антили, назначено како „мочуриште со меѓународно значење“ од Рамсарската конвенција за мочуриштата во 1971 година. [5] Во средината на 2001 година дополнителни 4.520 км² беа прогласени за место Рамсар во средината на 2001 година. [6]

Географија[уреди | уреди извор]

Мочуриштето Запата се наоѓа помеѓу 22°01 'и 22°40' N географска ширина и помеѓу 80°33 'и 82°09' W должина. Вкупно мочуриштето е над еден милион хектари (4.000 км²). Топографски, максималната висина надморска височина е само околу 10 метри со најголема длабочина во крајбрежните зони под нивото на морето како што следува: 2 метри во областа на мочуриштата и од 1 – 600 метри во морската крајбрежна зона. Помеѓу мај и октомври, најтоплата сезона во годината, просечната температура е 30 °C (86 °F). Помеѓу ноември и април, најстудената сезона во годината, температурата во просек е 20 °C (68 °F). [4] [7]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. National Protected Areas System of Cuba. „Protected Areas“. Архивирано од изворникот на 2007-08-10. Посетено на 2007-10-10.
  2. „Ciénaga de Zapata“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  3. Garrido, O. H., & A. Kirkconnell. 2000.
  4. 4,0 4,1 „Cuba: Ciénaga de Zapata National Park“. UNESCO. February 28, 2003.
  5. Stefan Lovgren (August 4, 2006). „Castro the Conservationist? By Default or Design, Cuba Largely Pristine“. National Geographic News.
  6. „Zapata Swamp“. Cuba Vintage Vacation (англиски). Посетено на 2020-03-06.
  7. „Zapata Swamp - Cuba's Wet and Wild Side“. Zegrahm Expeditions (англиски). Посетено на 2020-03-06.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]