Прејди на содржината

Мохау (Дебелн)

Координати: 51°7′N 13°10′E / 51.117° СГШ; 13.167° ИГД / 51.117; 13.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мохау
во Дебелн
Црквата во Мохау
Црквата во Мохау
Црквата во Мохау
Грб на Мохау
Мохау (Дебелн) во рамките на Германија
Мохау (Дебелн)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Дебелн
единици 23
Основни податоци
Површина 38,82 км2
Надм. височина 248 м
Население 2.311  (31 декември 2014)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 03431 и 034325
Портал www.mochau.de
Координати 51°7′N 13°10′E / 51.117° СГШ; 13.167° ИГД / 51.117; 13.167

Мохау (германски: Mochau) — поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Општината била создадена на 1 јануари 1996 година со спојување на поранешните општини Бајха, Хорен, Литевиц и Мохау. Кон општината припаѓале следниве единици: Бајха, Хорен, Драјсиг, Гелајтсхојзер, Гертич, Геделиц, Гросштајнбах, Јухе, Клајнмокриц, Лешен, Литевиц, Малтиц, Маркриц, Мајла, Мохау, Нелканиц, Петерсберг, Пребшиц, Приферн, Шалхаузен, Зимзелвиц, Швајмниц и Тешиц.

На 1 јануари 2016 година, општината била припоена кон соседниот град Дебелн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]