Мосфедлсбајр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Мосфедлсбајр (исландски: Mosfellsbær) е град во западниот дел на Исланд, односно спаѓа во Западниот регион, брои околу 9.000 жители и е седми град по големина во Исланд. Градот е поврзан со копнен, воден и воздушен сообраќај. Рејкјавик и Мосфедлсбајр, заедно со уште неколку градови се сметаат за најважни индустриски, стопански и културни центри на државата.