Мост „Слобода“ (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слобода
Носиавтомобили и пешаци
МинуваВардар
МестоСкопје, Македонија Македонија
Историја
Отворен1936[1]

Слобода (првично име Моша Пијаде) претставува мост кој ја премостува реката Вардар и ги поврзува булеварите Војвода Васил Аџиларски и Стив Наумов во главниот град на Македонија, Скопје. Изграден е во 1936 година, а комплетно саниран и рекоструиран во 2011 и 2012 година.[2] Во почетокот коловозот на мостот бил поплочен со дрвени плочи и бил нарекуван Нов дрвен мост. Според староста, овој мост е втор по ред, веднаш по Камениот мост.[3]

Реконструкција[уреди | уреди извор]

Од изградбата на мостот во 1936 година немало никакви реконструкции и обнови се до 2011. година, кога почнала комплетната санација на мостот. Според проектот на Град Скопје, освен потребната санација и проверка на статиката на мосотот, тој требал да добие и нови канделабри и нова ограда. Стилската ограда од ковано железо е со изведени слики и мотиви од македонското културно наследство и комплено ќе биде завршен во 2014. година. Вкупната сума за реконструкција била планирана да биде околу 1,14 милион евра[4], сума што предизвикала бројни негодувања кај одредени кругови.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Благоја Илиевски-Марко арх., Весна Таневска дипл.ин`.,"Скопје - улиците на градот", Туристички сојуз на Скопје, Скопје 1992, 5.
  2. Парите за оградата ќе бидат и за статика“, Дневник, 14 мај (посет. 15 мај 2012 г). (на македонски)
  3. Скопје го поврзуваат грди мостови“, Дневник (посет. 15 мај 2012 г). (на македонски)
  4. „1.140.000 ев­ра за оградата на мостот кај Холидеј Ин“ (македонски). Кирилица. среда, 09 мај 2012. конс. 2012-05-15. 
  5. „Жива ограда“ на мостот кај „Холидеј ин““, Нова Македонија, број 22579 (посет. 15 мај 2012 г). (на македонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]