Мост на слободата (Нови Сад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на сободата
Most Slobode 1.jpg
КоординатиErioll world.svg 50°01′01″N, 90°01′01″W
ПреминуваДунав
МестоНови Сад, Србија
Официјален називMost slobode
Особености
Видвисечки мост
Вкуп. должина1.312 m
Ширина27,60 m
Најдолг распон351 m
Историја
Отворен11 октомври, 2005 (реотварање)
Местоположба

Мостот на слободата (српски -Мост слободе или Most slobode) е висечки мост на реката Дунав во градот Нови Сад, Србија. Мостот бил изграден во 1981 и уништен за време на НАТО бомбардирањето на 4 април, 1999. Тој беше повторно изграден во периодот 2003-2005 и реотворен на 7 октомври 2005. Мостот го дизајнирал Никола Хајдин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Мостот на Слободата: поглед од левата страна

Координати: Erioll world.svg 45°13′58″N, 19°50′56″E