Мост на поезијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мостот на поезијата

Мост на поезијата петставува дрвен мост на реката Црн Дрим во Струга. Мостот е позната поради тоа што секоја година, на крајот од август на него се изведува завршната манифестација на еден од најпознатите светски фестивали „Струшките вечери на поезијата" . На овој мост, таа вечер поетите од целиот свет читаат поезија на сопствениот јазик. Таа ноќ, мостот се претвора во најголемата поетска сцена на светот.

Наводи[уреди | уреди извор]