Мост на демократијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на демократијата
МинуваВардар
МестоГостивар
Официјален називМост на демократијата
Особености
Видбетонски мост
Вк. должина42 м
Ширина20 м

Мост на демократијата — мост на реката Вардар во Гостивар. Мостот е долг 42 метри и широк 20 метри[1]. Тој е најнов мост на реката Вардар во Гостивар, кој започнал да се гради во 2016 и бил пуштен во употреба во 2017 година[2]. Инфраструктурниот објект се состои од четири коловозни ленти, велосипедски патеки и тротоари. Со мостот сообраќајно се поврзува западниот дел на Гостивар со населбата Дутлок, селата Горна и Долна Бањица и населените места кои се на десната страна на реката Вардар[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Гостивар со „Мост на демократијата" го премости Вардар“. Build.mk. Посетено на 10 март 2019.
  2. 2,0 2,1 „Пуштени во употреба „Мостот на демократијата" и нова улица во Гостивар“. Сител телевизија. 13 април 2017. Посетено на 10 март 2019.