Мост на Конфедерацијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мост на Конфедерацијата
NB - Confederation Bridge1.jpg
Мостот на конфедерацијата
Координати 46°12′55″ СГШ 63°44′45″ ЗГД / 
Носи 2 ленти на NB 16/PEI 1 (Trans-Canada Highway)
Минува Northumberland Strait
Место Борден-карлетон, ОПЕ
Кејп Журиман, НБ
Официјален назив Confederation Bridge / Pont de la Confédération
Други називи The Fixed Link
Одржувач Strait Crossing Bridge Limited (SCBL)
Особености
Вид Повеќеопсежен со затегнати столбови и носачи
Вк. должина 12,9 km (8,01 mi)
Најдолг распон 250 m (43 сегменти)
Историја
Отворен 31 мај 1997
Сообраќај
Дневен сообраќај околу 4000 [1]
Мостарина

$41,50 двоосовински возила
$6.75 за осовина плус
$16.50 мотоцикли
(бесплатно само со пристапница)

  • сите износи се во CAD

Мостот на Конфедерацијата (англиски Confederation Bridge ; француски Pont de la Confédération) е мост кој поминува над преминот Абегвејт во Нортамберлан Мореузот, и ги поврзува Островот на Принц Едвард и копното на Њу Бранзвик во Канада. Често се иманувал како "Поправената врска" (Fixed Link) од страна на жителите на островот сè додека не го добил своето официјално име. Изградбата почнала есента во 1993, која траела три и пол години, и коштала милијарда канадски долари. Мостот е долг 12,9 km[2]и е отворен на 31 мај 1997.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Карта која ја прикажува местоположбата на мостот