Прејди на содржината

Мост на Конфедерацијата

Координати: 46°12′55″N 63°44′45″W / 46.21528° СГШ; 63.74583° ЗГД / 46.21528; -63.74583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост на Конфедерацијата
Мостот на конфедерацијата
Координати46°12′55″N 63°44′45″W / 46.21528° СГШ; 63.74583° ЗГД / 46.21528; -63.74583
Носи2 ленти на NB 16/PEI 1 (Trans-Canada Highway)
ПреминуваNorthumberland Strait
МестоБорден-карлетон, ОПЕ
Кејп Журиман, НБ
Официјален називConfederation Bridge / Pont de la Confédération
Други називиThe Fixed Link
ОдржувачStrait Crossing Bridge Limited (SCBL)
Особености
ВидПовеќеопсежен со затегнати столбови и носачи
Вкуп. должина12,9 km (8,01 mi)
Најдолг распон250 m (43 сегменти)
Историја
Отворен31 мај 1997
Сообраќај
Дневен сообраќајоколу 4000 [1]
Мостарина$41,50 двоосовински возила
$6.75 за осовина плус
$16.50 мотоцикли

(бесплатно само со пристапница)

  • сите износи се во CAD
Местоположба
Карта

Мостот на Конфедерацијата (англиски Confederation Bridge ; француски Pont de la Confédération) е мост кој поминува над преминот Абегвејт во Нортамберлан Мореузот, и ги поврзува Островот на Принц Едвард и копното на Њу Бранзвик во Канада. Често се иманувал како "Поправената врска" (Fixed Link) од страна на жителите на островот сè додека не го добил своето официјално име. Изградбата почнала есента во 1993, која траела три и пол години, и коштала милијарда канадски долари. Мостот е долг 12,9 км[2] и е отворен на 31 мај 1997.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Canada Transportation Act (2000). „Fact sheet“. Архивирано од изворникот на 2004-01-08. Посетено на 2007-02-27.
  2. CBC Digital Archives. „The Confederation Bridge: P.E.I. Connects“. Посетено на 2007-02-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Карта која ја прикажува местоположбата на мостот