Мост над Големиот Белт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост над Големиот Белт
Great Belt Bridge JvdC.jpg
Носи возила, возови
Минува Голем Белт
Место Спроге
Официјален назив Storebæltsbroen
Одржувач Sund & Bælt
Особености
Вид висечки мост
Вк. должина Запад: 6.611 m
Исток: 6.790 m
Ширина Запад: 25 m
Исток: 31 m
Најдолг распон Зепад: 110 m
Исток: 1.624 m
Потпростор Запад: 18 m
Исток: 16 m
Историја
Отворен 14 јуни, 1998

Мостот над Големиот Белт (дански: Den faste Storebæltsforbindelse, англиски: Great Belt Fixed Link ) е висечки мост кој го премостува преминот Голем Белт (Storebælt), и ги поврзува данските градови Корсер и Ниборг од островите Зеланд (Sjælland) и Фин (Funen).

Мостот има вкупна должина скоро 7 километри.

Мостот започнал да се гради во 1986 година и во 1997 пуштен е железничкиот сообраќај, а една година подоцна во 1998 и за моторни возила. Проектот коштал 21,4 милијарди DKK и е најголемиот проект во данската историја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Поглед на мостот
Источниот дел на мостот гледан од воздухот

Координати: Erioll world.svg 55°20′29″N, 11°02′10″E