Мост Сан Хуанико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Хуанико
San Juanico Bridge.jpg
Поглед на мостот од Лејте
Носи 2 коловозни ленти; пешзчки патеки
Минува Сан Хуанико автопат
Место Самар-Лејте граница
Одржувач Канцеларија за јавни работи и патишта
Особености
Вк. должина 2.200 m
Висина 41 m
Најдолг распон 1.377 m
Историја
Почнат 1969
Завршен 1973

Сан Хуанико Мостот, порано познат како Марков Мост, е мост на Филипините кои ги поврзува островите Самар со Лејте. Тој е најдолг мост на Висајас со 2,16 km[1] и е еден од најубавите мостови на Филипините.[2] Мостот се издига 41 m над морето.[1]


Изградбата чинела 21,9 милиони $. Изградбата почнала во 1969 и завршила во 1973.[3]

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cebunetwork
  2. Wow Philippines
  3. Ellison, Katherine. Imelda: Steel Butterfly of the Philippines. New York: McGrawHill. стр. p. 108. ISBN 971-08-4463-6. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]