Мост Сан Хуанико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хуанико
Поглед на мостот од Лејте
Носи2 коловозни ленти; пешзчки патеки
ПреминуваСан Хуанико автопат
МестоСамар-Лејте граница
ОдржувачКанцеларија за јавни работи и патишта
Особености
Вкуп. должина2.200 m
Висина41 m
Најдолг распон1.377 m
Историја
Почнат1969
Завршен1973
Местоположба
Карта

Сан Хуанико Мостот, порано познат како Марков Мост, е мост на Филипините кои ги поврзува островите Самар со Лејте. Тој е најдолг мост на Висајас со 2,16 км[1] и е еден од најубавите мостови на Филипините.[2] Мостот се издига 41 m над морето.[1]

Изградбата чинела 21,9 милиони $. Изградбата почнала во 1969 и завршила во 1973.[3]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cebunetwork
  2. „Wow Philippines“. Архивирано од изворникот на 2008-04-13. Посетено на 2008-04-01.
  3. Ellison, Katherine. Imelda: Steel Butterfly of the Philippines. New York: McGrawHill. стр. . 108. ISBN 971-08-4463-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 11°18′10″N 124°58′19″E / 11.30278° СГШ; 124.97194° ИГД / 11.30278; 124.97194