Мост Октавио Фријас де Оливеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост Октавио Фријас де Оливеира
Ponte estaiada Octavio Frias - Sao Paulo.jpg
Мостот Октавио Фријасде Оливеира
Координати23°36′46″ S; 46°41′57″ W / 23.61275° S; 46.699239° W / -23.61275; -46.699239Координати: 23°36′46″ S; 46°41′57″ W / 23.61275° S; 46.699239° W / -23.61275; -46.699239
МинуваПињеирос
МестоСао Пауло, Бразил
Официјален називМост Октавио Фријас деОливеира
Особености
Видвисечки мост[1]
Вк. должина1,600 метарs (5,200 ст)[2]
Висина138 метарs (453 ст)[2] (tower)
Историја
ЗавршенMay 2008
Отворен2008-05-10
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Brazil" nor "Шаблон:Location map Brazil" exists

Мост Октавио Фријас де Оливеира е висечки мост во Сао Паоло, Бразил над реката Пињеирос, отворен во мај 2008 година. Мостот е 138 метри висок , и го поврзува маргиналниот Пињериос со Jornalista Роберто Марињо авенија во јужниот дел на градот. Тој е именувана по Октавио Фриас де Оливеира.

Детали[уреди | уреди извор]

Воздушен поглед на Мостот Октавио Фријас де Оливеира

Мостот е невообичаен поради неговата форма, која е слична на "Х", премин на кулата. "X" е на ширина 76 метри и широк 35,4 метри на врвот.

Тој е единствениот мост во светот кој има две кривулести патеки поддржани од еден бетонски јарбол. Двете криви линии, еден на надморска височина од 12 метри, а другиот на височина од 24 метри има приближна должина од по 900 метри.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. World's Weirdest and Most Amazing Bridges by Stephanie Valera (2016)
  2. 2,0 2,1 Octávio Frias de Oliveira BridgeStructurae (англиски)