Прејди на содржината

Мост Алмо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мостот Алмо, инаугуриран во 1960 година, бил изграден за да го поврзе островот Тјорн со шведското копно. Изграден по предлог од Круп, и со мал буџет, имал тесни коловози што принудувало густиот сообраќај да се забави. Под него била прометната лента за транспорт што води до градот Удевала, кој имал големо бродоградилиште и големо пристаниште во тоа време.

Мостот Алмо во 1962 година
Срушениот мост и МС Стар Клипер

Мостот Алмо се урнал во 01:30 часот по полноќ на 18 јануари 1980 година, кога товарниот транспортер МС Стар Клипер удрил во лакот на мостот, срушувајќи го главниот распон. Патот слетал на врвот на бродот, уништувајќи го мостот на бродот, но не предизвикале жртви на бродот. Загубата на мостот на бродот ја отежнала радио комуникацијата, бидејќи шведскиот пилот морал да користи рачно радио. Поради мразот, бродот не можел да испуштат чамец за да стигне до брегот и ги предупредил возачите бидејќи имало магла во областа. Осум лица загинале таа ноќ додека возеле преку работ. Континенталната страна била затворена од возач на камион кој се навлегол по мостот во маглата и станал сомнителен кога оградата исчезнала. Тој успеал да го запре својот камион десет метри пред дупката.

Мостот денес[уреди | уреди извор]

Големите лачни темели сè уште постојат, но мостот никогаш не бил повторно изграден. Наместо тоа, мостот Тјорн, нов мост со кабел, бил изграден за 17 месеци и свечено отворен следната година. Овој тип на мост го елиминирал ризикот од судир, а имал и пошироки ленти за патен сообраќај.

Новиот мост со темелите за лакот на мостот Алмо сè уште е видлив на работ на водата

Користена Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]