Морслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морслебен
Место во Ингерслебен
Грб на Морслебен
Морслебен се наоѓа во Германија
Морслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Ингерслебен
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 150 м
Население 348  (31 декември 2006)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039050
Местоположбата на место Морслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′00″ СГШ 11°05′59″ ИГД / 

Морслебен (германски: Morsleben) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Ингерслебен.