Морж (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морж
Земја Швајцарија Грб на Морж
Кантон Во
Округ Морж
46°31′ СГШ 6°30′ ИГД / 
Население 14.896 (Грешка: погрешен формат за време)[1]
- Густина 3.859 /km2 (9.995 /sq mi)
Површина  3.86 km2 (1.49 ми)
Надм. вис. 374 m (1.227 ft)
Поштенски бр. 1110
Самоуправна назнака 5642
Градоначалник Нурија Горите
Окружен од Вифлан-ле-Шато, Ешишен, Лоне, Моназ, Преверанж, Публие (FR-74), Толошна, Шињи
Збратимени градови Верту (Франција), Рошфор (Белгија)
Мреж. место www.morges.ch
Профил, SFSO-статистики
Морж се наоѓа во Швајцарија
Морж
Карта на Морж

Морж (фр. Morges, лат. Morgiis[2]) е град и општина во кантонот Во, Швајцарија. Градот е административен центар на округот Морж.

Во Морж живеел прочуениот полски композитор и премиер Игнациј Јан Падеревски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сојузна статистичка служба на Швајцарија — STAT-TAB Ständige und Nichtständige Wohnbevölkerung nach Region, Geschlecht, Nationalität und Alter (германски)
  2. Латински имиња на современи градови (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]