Море на љубовта (филм од 1989)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Море на љубовта“
Seaoflove1989.jpg
РежисерХаролд Бекер
ПродуцентМартин Брегман
Луис А. Стролер
СценаристРичард Прајс
НастапуваатАл Пачино
Елен Баркин
Џон Гудмен
МузикаТревор Џонс
КинематографијаРони Тејлор
МонтажаДавид Бретертон
СтудиоUniversal Pictures
ДистрибутерUniversal Pictures
ПремиераСептември 15, 1989
Времетраење113 минути
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$19 million
Бруто заработка$110,879,513

Море на љубовта (англиски: Sea of Love) - американски филм од 1989 година, во режија на Харолд Бекер, според сценариото на Ричард Прајс. Главните улоги ги играат: Ал Пачино, Елен Баркин, Џон Гудмен, Мајкл Рукер, Ричард Џенкинс, Пол Калдерон, Барбара Баксли и Патриша Бери.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Френк Келер (го игра Пачино), детектив во одделот за убиства, е човек кој поминува низ кризата на средните години: чувствува дека старее, жената го напуштила, осамен е и се прашува дали добро го искористил својот живот. Нему му доделуваат еден замрсен случај на убиство. Жртвата е маж кој е убиен в кревет, а убиецот најверојатно е жена. Истражувајќи го убиството, Френк се поврзува со детективот Шерман Тауи (го игра Гудмен) кој работел на сличен случај и тие го истражуваат случајот. Тие откриваат дека двете жртви ги поврзува тоа што дале оглас во списание за самци. Оттука, одлучуваат и тие да дадат оглас во списанието и да се сретнат со сите жени кои ќе се јават на огласот со цел да го пронајдаат убиецот. Врз основа на отисоците од прстите на една чаша, тие го откриваат можниот убиец. Можниот убиец е една жена, Хелен Кругер (ја игра Баркин), но Френк кон неа чувствува силна привлечност. Занемарувајќи ги полициските правила, тој се впушта во неа во емотивно-еротична врска. Ама во една прилика, Френк се преплашува кога наоѓа пиштол во нејзината чанта, но дознава дека не е вистински и се извинува, а потоа имаат секс. После тоа, Френк наоѓа докази кои можаат да ја осомничат Хелен за убиствата и ја испрашува. Хелен не признава дека е убиец, ама Френк е сигурен дека таа е убиецот и ја избркува од дома. Потоа во станот на Френк налетува насилен човек кој се вика Тери и тој е всушност вистинскиот убиец, поранешниот маж на Хелен, кој ги убивал мажите со кој Хелен имала секс. Тој му се заканува на Френк со пиштол и го натерува да легне на креветот и да му покаже како му правел љубов на Хелен. Френк го искористува ова како можност да го разоружи Тери и да се бори со него. Принуден е да го фрли низ прозорецот и Тери умира. На крајот од филмот, Френк му се извинува на Хелен и тие повторно се обединуваат.

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]