Мореге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мореге
Замок Динек во Мореге
Замок Динек во Мореге
Грб на Мореге
Мореге is located in Германија
Мореге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Мореге
Градоначалник Карл-Хајнц Вајнберг (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,76 км2
Надм. височина 8 м
Население 4.445 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 413 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Мореге во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°40′0″N 9°40′0″E / 53.66667° N; 9.66667° E / 53.66667; 9.66667Координати: 53°40′0″N 9°40′0″E / 53.66667° N; 9.66667° E / 53.66667; 9.66667

Мореге (германски: Moorrege) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината се наоѓа на 30 километри западно од Хамбург, на малата река Пинау, близу Елба. Се наоѓа 2 километри јужно од градот Итерзен.

Општината претстатвува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]