Морган Сансон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морган Сансон
U-19 EC-Qualifikation Austria vs. France 2013-06-10 (132).jpg
Лични податоци
Роден на 18 август 1994 (1994-08-18) (25 г.)
Роден во Сен-Дулшар, Франција
Држава  Франција
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Марсеј Олимпик Марсеј
Број 8
Младинска кариера
Газелек Бурж
Бурж
Ле Ман Ле Ман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012-2013 Ле Ман Ле Ман 27 (3)
2013-2017 Монпелје Монпелје 98 (14)
2017- Марсеј Олимпик Марсеј 64 (13)
Репрезентација
2012-2013 Франција Франција 19 7 (0)
2013- Франција Франција 21 11 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Морган Сансон (роден на 18 август, 1994 година) е француски фудбалер, играч од средниот ред на Олимпик Марсеј.