Мора нож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Основен Моракнив 511 јаглероден челик
Нож Мора во класичен стил
Модерните ножеви Мора често се користат во градежните работи

Мора нож (шведски: Morakniv) е мал нож за обвивка. Тоа е нож со фиксна сечила, со или без штитник за прст. Терминот потекнува од ножеви произведени од прибор за јадење во Мора, Даларна.[1] Во Шведска и Финска, ножевите Мора интензивно се користат во градежништвото и во индустријата како алатки за општа намена. Ножевите Мора се користат и од сите скандинавски војски како секојдневен нож.[2]

Видови[уреди | уреди извор]

Ножевите Мора најмногу ги произведуваа компаниите КЈ Ериксон и Фростс Книвфабрик; тие ги споија своите брендови под Мора од Шведска, подоцна преименувана во Моракнив, но голем број други производители на ножеви исто така прават ножеви во стилот на Мора. Компанијата Моракнив користи сечила од нерѓосувачки челик 12C27 , јаглероден челик UHB-20C, челик Triflex или многу тврд ( HRC 61) јаглероден челик ламиниран помеѓу помек легиран челик.[3]

Други производители на ножеви mora-тип се Cocraft куќа бренд на класификации Ohlson,[4] најдобрите алатки и Hultafors.[5]

Mora Knife with Ferrorod.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Janson, Karin (27 May 2015). „Mora-stämpel banar väg för knivskarp exportsatsning“ [Mora brand paves way for sharp export venture]. www.entreprenor.se. Entreprenör. Посетено на 16 January 2016.
  2. Niklasson, Cenneth (17 August 2010). „Knivskarp match“ [Sharp competition] (PDF). www.byggnadsarbetaren.se. Byggnadsarbetaren magazine. Посетено на 16 January 2016.
  3. „Steel Quality“. www.moraofsweden.se. Morakniv. Архивирано од изворникот на 25 January 2016. Посетено на 16 January 2016.
  4. Ohlis, Jan. „Villaägarens bästa vänner“ [The home owner's best friends]. www.viivilla.se. Vi I Villa. Посетено на 16 January 2016.
  5. „Craftsman's knives“. www.hultafors.se. Hultafors tools. Архивирано од изворникот на 8 December 2017. Посетено на 16 January 2016.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Romson, Anders; Cederlund, Johan; Langwe, Monica (2011). Morakniv: sedan 1891 : från begrepp till varumärke [Morakniv: since 1891 : from term to brand] (шведски). Mora: Mora of Sweden. ISBN 978-91-633-9108-8. LIBRIS. Text "12457602" ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]