Прејди на содржината

Моранди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моранди
Morandi
Податотека:Morandi.jpg
Животописни податоци
ПотеклоБукурешт, Романија
ЖанровиПоп
денс
Период на активност2005 – до денешен ден
ИздавачиUniversal Music Romania
Мреж. местоофицијално мрежно место на Моранди
Членови
Мариус Мога
Андреј Штефан Ропчеа

Моранди е романска музичка група систавена од Мариус Мога и Андреј Штефан Ропчеа. Името на групата доаѓа од презимето на Мариус и прекарот на Андреј: Мариус Мога и Андреј Штефан Ропчеа-Ранди.

Групата е упешна во Романија но нејзините песни се високо рангирани во Европа. Тие се најпознат бенд од Источна Европа заедно со O-Zone. Популарни се меѓу младите од: Русија, Бугарија, Албанија, Црна Гора, Србија, Словачка, Чешка, Полска, Македонија, Литванија и Украина. Моранди биле номинирани за најдобра група во Европа во 2006, а во 2008 ја добиле таа награда. "Angels" е најуспешната песна во 2008 во Русија.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Дискографија на Morandi
Изданија
Студиски албуми 4
Синглови 9
Видео спотови 9

Моранди издале 4 студиски албуми, девет песни и девет спотови.

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

  • Reverse (2005)
  • Mind Fields (2006)
  • N3XT (2007)
  • Zebra

Синглови[уреди | уреди извор]

Синглот Angels е продаден во 1.45 милиони копии во Русија, и бил 7 пати најкористена мелодија на мобилните телефони.

Година Наслов Место на топ листа Албум
СВК БГ ЧЕШ УНГ ФР
2004 "Love Me" - - - - - Reverse
"Beijo" 54 - - - -
2006 "Falling Asleep" - - - - - Mind Fields
"A La Lujeba" - - - - -
"Oh La La" (English version of "Beijo") - - - - - Digital Only
2007 "Afrika" - - - - - N3XT
"Angels (Love Is The Answer)" 1 1 1 3 16
2008 "Save Me" (feat. Helene) 13 2 1 25 -
2009 "Соlors" 1 1 4 - - Zebra
2010 "Rock The World" 62 - - - -
2011 "Midnight Train" 26 - - - -
2011 "Serenada" - - - - -
Број 1 2 - 2 - -
Топ 10 хитови 2 3 3 1 -