Мораг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лох Морар.
Лох Морар

Мораг (англиски: Morag) е езерско чудовиште кое наводно живее во езерото Лох Морар во Шкотска. После Неси, Мораг е најпознато Шкотско легендарно чудовиште. Првата средба се случила во 1887година, а до 1981 имало преку 34 видувања. Има преку 60 сведоци кои го видели ова чудовиште. Во 1948 година девет луѓе во чамец виделе 6 метри долго суштество. На местото каде го виделе се случило и првото видување во 1887 година.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Scottish Myths | ScotClans | Scottish Clans“. Архивирано од изворникот на 2014-05-25. Посетено на 2018-09-08.
  2. http://www.lochnessproject.org/adrian_shine_archiveroom/paperspdfs/LOCH_NESS_LMS1971.PDF

Надворешни врски[уреди | уреди извор]