Моравски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моравскиот музеј во Брно

Моравски музеј (чешки: Moravské zemské muzeum) — музеј во Брно, Чешка, втор најголем и најстар музеј во земјата

Отворен е во 1817 г. и денес содржи преку 6 милиони предмети од најразлични полиња на науката и културата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 49°11′29″N 16°36′30″E / 49.19139° СГШ; 16.60833° ИГД / 49.19139; 16.60833