Мон де Алует

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мон де Алует
MontAlouettesBle.jpg
Мон де Алует
Највисока точка
Надм. вис.232 м
Географија
МестоВендеја,  Франција

Мон де Алует е рид близу Ербје во Вендеја, Франција. Во 16-от век, не помалку од седум ветерници биле изградени на овој рид. Денес, постојат три, од кои една сè уште работи. Во текот на побуната во Вендеја движењето на конкунтните трупи биле сокриени во ветерниците. На Мон де Алует е завршницата на првата етапа на Тур де Франс 2011.