Мон Агел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мон Агел
Monaco IMG 1183.jpg
Поглед на Мон Агел од Монако
Највисока точка
Надм. вис.1148 м
Координати43°46′31″N 7°25′35″E / 43.77528° N; 7.42639° E / 43.77528; 7.42639Координати: 43°46′31″N 7°25′35″E / 43.77528° N; 7.42639° E / 43.77528; 7.42639
Географија
МестоПриморски Алпи, Франција / Монако
Матичен венецПриморски Алпи

Мон Агел е планина на границата меѓу Франција и Монако. Врвот на оваа планина, на 1.148 метри надморска височина, се наоѓа на француска страна, но највисоката точка што се наоѓа од страна на Монако, лежи на патеката по име Чевин де Ревоир, на надморска височина од 161 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

На 18 јуни 2011 година, лесен авион се урнал врз Мон Агел, при што загинале двајца Британци. Авионот бил на приватен лет, и патувал од Италија до Троа, Франција. Условите биле магливи.[1]

Мон Агел е местото на голф-клубот Монте Карло, каде порано се одржувал турнирот Монте Карло Опен. Клубот ја прославил својата 100-годишнина во 2011 година.

Рок Агел, купен од Рение III, принцот од Монако како летна семејна резиденција, е високо на падините на Мон Агел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]