Монца (патека)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аутодромо Национале Ди Монца
160px
Monza track map.svg
Местоположба Монца , Италија[1]
Временска зона GMT +1
Координати 45°37′14″ СГШ 9°17′22″ ИГД / 
Капацитет 113,860
Оддел на ФИА 1
Сопственик Монца & Милано[1]
Оператор SIAS S.p.A.[1]
Broke ground 15 мај 1922
Отворен 3 септември 1922
Архитект Алфредо Росели
Главни настани ФИА Формула 1
Голема награда на Италија
Мото-гранд при, 1000 км Монца, WTCC, SBK, Race of Two Worlds
Modern Grand Prix Circuit
Површина асфалт
Должина 5.793 km (3.600 mi)
Кругови 11
Најбрз круг 1:21.046 (Бразил Рубенс Барикело, Ферари, |2004)
Oval
Површина асфалт/бетон
Должина 4.250[2] km (2.641 mi)
Кругови 2
Banking ≈30°
Најбрз круг 0:54.0 (САД Bob Veith, Bowes Seal Fast Special, 1958, IndyCar)
Junior Course
Површина асфалт
Должина 2.405[2] km (1.494 mi)
Комбиниран
Површина асфалт/бетон
Должина 10.00 km (6.213 mi)
Кругови 9
Најбрз круг 2.41.4 (САД Фил Хил, Ферари, 1960, Ф1)
Website monzanet.it

Патеката Аутодромо Национале Ди Монца — патека која се наоѓа во Монца, Италија. Таа е една од најпознатите патеки во Формула 1 во светот, и е домаќин на Големата награда на Италија од 1950 година.

Во својата 85-годишна историја, патеката била сведок на речиси сè што се случило во меѓународниот мотоспорт. Изградена во 1922 година, нејзината стара конфигурација за последен пат била користена во 1961 година. Таа се наоѓа во Кралскиот парк недалеку од Милано.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Autodromo Nazionale Monza – Company profile“. Autodromo Nazionale Monza. MonzaNet.it. 2007. архивирано од изворникот на 25 јули 2009 г.. https://web.archive.org/web/20090725113913/http://www.monzanet.it/eng/company_profile.aspx. посет. 17 септември 2009 г. 
  2. 2,0 2,1 „Autodromo Nazionale Monza – Areas & Structures“. Autodromo Nazionale Monza. MonzaNet.it. 2007. архивирано од изворникот на 18 јуни 2008 г.. https://web.archive.org/web/20080618011356/http://www.monzanet.it/eng/spazi_strutture.aspx. посет. 17 септември 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]