Монхајм (Баварија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монхајм
The southern gate of Monheim
The southern gate of Monheim
The southern gate of Monheim
Грб на Монхајм
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Швабија
Округ Донау-Рис
Градоначалник Гинтер Пфеферер (ХСС)
Основни податоци
Површина 69,35 км2
Надм. височина 495 м
Население 5.200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DON
Пошт. бр. 86653
Повик. бр. 09091
Портал www.monheim-bayern.de
Местоположба на Монхајм во рамките на округот Донау-Рис
Карта
Карта

Монхајм (германски: Monheim) — град во германската федерална држава Баварија . Градот е еден од 43-те општински центри во областа Донау-Рис . Според проценката за 2010 година, во градот имало 4.924 жители. Градот се наоѓа во областа Швабија.

Географија[уреди | уреди извор]

Монхајм се наоѓа во сојузната држава Баварија во округот Донау-Реис. Градот е на надморска височина од 495 метри. Областа на општината е 69,4. Според проценката за 2010 година, во самиот град имало 4.924 жители. Просечната густина на население е 71 жител.

Села[уреди | уреди извор]

Во општи на Монхајм се наоѓаат селата:

  • Рехау
  • Флоцхајм
  • Вајлхајм
  • Витесхајм
  • Вархинх
  • Келбург
  • Ицинг
  • Рид

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]