Монте Визо

Координати: 44°40′03″N 07°05′30″E / 44.66750° СГШ; 7.09167° ИГД / 44.66750; 7.09167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Монте Визо
Глетката на Монвизо од планината де Шамузиер (СР).
Највисока точка
Координати44°40′03″N 07°05′30″E / 44.66750° СГШ; 7.09167° ИГД / 44.66750; 7.09167
Географија
Монте Визо на карта

Карта

МестоПиемонт, Италија

Монте Визо или Монвизо (Italian pronunciation: [moɱˈviːzo], окситански: Vísol, Пиемонте: Брих Монвизо или Висо) е највисоката планина на котиските Алпи. Сместено е во Италија близу до границата со Франција. Монте Визо е добро познат по својата форма како пирамида и затоа што е повисок од сите соседни врвови за околу 500 м, може да се види од голема оддалеченост, вклучително и од платото Пиемонт, Ланге, Теодулпас во скијачката област Зермат и врвовите на масивот Мон Блан. На многу јасен ден, може да се види од спиралите на Миланската катедрала

Се претпоставува дека Монте Висо можно да биде една од планините што го инспирирало логото на Парамаунт.  Во Италија е исто така познат како Ил ди ди Пјетра („Камениот крал“) заради неговото истакнување во рамките на западните италијански Алпи. Прогласен е за прекуграничен Биосферен резерват на УНЕСКО во 2013 година.

Географија[уреди | уреди извор]

На северните падини на Монте Висо се наоѓаат изворите на По, најдолгата италијанска река, т.н. Пјан дел Ре (2.020 м) Групата Монвизо е опкружена со Вале По, Вале Вараита и од француска страна долината Гил. Северниот сектор на групата, од Пунта Гасталди до Кол де ла Траверсет, се наоѓа на француската граница.

Класификација на SOIUSA[уреди | уреди извор]

Според SOIUSA (Меѓународна стандардизирана планинска поделба на Алпите) планината може да се класифицира на следниот начин:[1]

  • главен дел = Западни Алпи
  • главен сектор = Југозападни Алпи
  • дел = Котиски алпи
  • потсекција = јужни Котиски Алпи
  • супергрупа = катена Ајгилелет-Монвизо-Гранеро
  • група = групо дел Монвисо иса
  • подгрупа = нодо дел Монвизо
Панорамски поглед на Монвизо со главните врвови

Историја[уреди | уреди извор]

Монте Висо е локација на каменолом од неолитско жадеит, на надморска височина од 2.000 до 2.400 метри. Неговата продуктивност достигна врв околу 5.000 п.н.е. Жадеитот се користел за правење култни секири, кои ги има низ цела западна Европа. Една таква церемонијална глава од секира е пронајдена далеку на еден мал рид наречен Тристија во Западна Ирска и е изложен во Националниот музеј на Ирска - Археологија, Даблин.

Монте Визо за првпат бил искачен на 30 август 1861 година од Вилијам Метјус, Фредерик Jacеком, Jeanан-Батист Кроз и Мишел Кроз. Првата жена на врвот на планината била Алесандра Боарели (1838 - 1908) на 16 август 1864 година.

Монте Визо во литературата[уреди | уреди извор]

Поглед на зајдисонце на Монвизо од Сан Џорџо дела Лесинија (В.Р.), оддалечен над 300 км.

Монте Визо е спомнат од разни автори, италијански и од многу многу други странски автори, вклучувајќи ги Данте, Петрарка и Чосер. Данте ја спомнува планината во долга симпатија во Канто XVI од Пеколот како извор на реката Монтоне:

Come quel fiume c'ha proprio camminoprima dal Monte Viso 'nver' levante,da la sinistra costa d'Apennino

Чосер ја наведува планината во прологот на приказната на чиновникот во неговите „ Кантербериски приказни“, во пасус адаптиран од латинската верзија на Петрарка за неговата „Приказна за Гриселда“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • McLewin, Will (1991). In Monte Viso's Horizon: Climbing All the Alpine 4000m Peaks. Ernest Press. ISBN 0-948153-09-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marazzi, Sergio (2005). Atlante Orografico delle Alpi. SOIUSA. Priuli & Verlucca. ISBN 978-88-8068-273-8.