Прејди на содржината

Монтехос дел Камино

Од Википедија — слободната енциклопедија

Монтехос дел Камино - паланка (гратче) во Шпанија, кој припаѓа во општината Валверде де ла Вирхен, во покраината Леон и регионот на Тјера де Леон, во Автономната заедница Кастиља и Леон. Сместено е помеѓу коритата на Труевано и Ончина, притоки на реката Есла.

Атарот на Монтехос дел Камино се граничи со воената база Конде де Газола на север, Ферал дел Бернесга и Сан Андрес дел Рабанедо на североисток, Воениот аеродром на Леон и Ла Вирген дел Камино на исток, Валверде де ла Вирхен до на југ, Сан Мигел дел Камино и Велиља де ла Реина на југозапад, Виљануева де Каризо на запад и Симанес дел Техар, Азадон и Секарехо на северозапад.[1]

Во 2020 година имало 621 жител.

  1. https://www.ine.es/nomen2/index.do?accion=busquedaRapida&subaccion=&numPag=0&ordenAnios=ASC&nombrePoblacion=montejos&botonBusquedaRapida=Consultar+selecci%F3n