Монтана

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Монтана, САД)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монтана пренасочува тука. За други поими видете Монтана (појаснување)
Монтана
State of Montana
Знаме на Монтана Печат на Монтана
Знаме Печат
Прекар(и): Treasure State
Гесло: Oro y plata (Злато и сребро)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA MT.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Хелена
Најголем град Билингс
Површина  4. место
 - Вкупно 381.156 км²
 - Широчина 410 км км
 - Должина 1.015 км км
 - % вода 1
 - Гео. ширина 44° 21′ N to 49° N
 - Гео. должина 104° 2′ W to 116° 3′ W
Население  44. место
 - Вкупно 967.440
 - Густина 2.51/км² (48. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Гранит Пик
3.904 м
 - Најниска точка Кутенаи Ривер
549 м
Влез во сојузот  8 ноември, 1889 (41)
Гувернер Брајан Швајцер
Сенатори Макс Бокус
Џон тестер (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки MT US-MT
Портал www.mt.gov

Монтана или официјално Држава Монтана (англиски: Montana или State of Montana) е една од педесетте сојузни држави на САД. Монтана се наоѓа во северни САД. Источните предели на државата се планински, но исто така може да се видат и планински масиви и во останатите делови на Монтана, од кои најголем број се дел од планинскиот масив Карпести планини. Оваа географска слика придонела и кон името на државата, бидејќи името „Монтана“ доаѓа од шпанскиот назив montaña значи планина.

Државата има неколку прекари со кои се именува во САД, од кои државното е „држава на богатство“, но се користат и „земја на блескави планини“, „држава на големо небо“ и се користи слоганот „последното најдобро место“. Според површина, Монтана е на четврто место во САД, но на 44 место според население и важи за една од најслабо населените држави во САД. Економијата на Монтана е заснована на сточарството, одгледување на житни култури, производство на нафта и јаглен, туризам и рударство. Монтана се граничи со Ајдахо на запад, Вајоминг на југ, Северна Дакота и Јужна Дакота на исток. Главен град е Хелена, а најголем град е Билингс.

Монтана во популарната култура[уреди | уреди извор]

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]