Монсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монсон
Официјално знаме на Монсон
Знаме
Официјален грб на Монсон
Грб
Место
Местоположба на Монсон
Местоположба на Монсон
Координати

41°54′″N, 0°11′″E

Часовен појас CET (GMT +1)
CEЛT (GMT +2)
Општи податоци
Мото: MЗN
MZN
Име
- изворно
Монсон
Monzón
Поштенски број 22400
Повикувачки број 34 (Шпанија) + 974 (Уеска)
Празник на градот Апостол Матеј, 21 септември
Официјална страница monzon.es
Управа
Држава Шпанија
Автономна заедница Арагон
Покраина Уеска
Градоначалник Fernando Heras Laderas (PSOE)
Географија
Површина 155,01 км²
Надморска височина 273 м
Население
Население 17.115 (2010)
Густина 110,41 ж/км² (2010)


Монсон (шпански: Monzón) — град во автономната единица Арагон, Шпанија.