Монолит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монолит
ПотеклоМостар, Босна и Херцеговина
Жанровихеви метал
Период на активност1988–1992
2006–сѐ уште
ИздавачиOne Records, Mighty Monster
Мреж. местоmyspace.com
Членови
Предраг Глоговац
Слободан Ерњаковиќ
Поранешни членови
Златко Мехиќ
Марин Баго
Драган Настиќ
Саша Капор

Монолитхеви метал музичка група основана 1988 година во Мостар, Босна и Херцеговина. Била основана од страна на членовите Слободан Ерњаковиќ, Предраг Глоговац, Златко Мехиќ, и Марин Баго. Групата важела за една од првите треш метал состави во Југославија. Позначајно музичко остварување од 1980–тите им била демо снимката со три песни Demo 89 која привлекла внимание на алтернативната музичка сцена. Монолит се распаднале во 1992 поради војната во Југославија, но се обединиле во 2006. Оттогаш издале два студиски албуми.

Членови[уреди | уреди извор]

Актуелни[уреди | уреди извор]

  • Слободан Ерњаковиќ – вокали, гитара (1988–сѐ уште)
  • Предраг Глоговац – гитара (1988–сѐ уште)

Поранешни[уреди | уреди извор]

  • Златко Мехиќ – тапани (1988–1993)
  • Марин Баго – бас гитара (1988–1993)
  • Драган Настиќ – вокали (1991)
  • Саша Капор – гитара (1991)

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • Demo 89 (1989)
  • Arcana Balkanica (2008)
  • Deimos Tapes (2012)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]