Моника Клап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моника Клап
ЖивеалиштеМексико
Полињаматематика
УстановиНационален автономен универзитет на Мексико
ОбразованиеХајделбершки универзитет
ТезаDualität in der Kategorie der Spektren von Ex-Räumen“ (1979)
Познат понелинеарни парцијални диференцијални равенки
Поважни награди

Моника Клап е математичарка во Националниот автономен универзитет на Мексико (УНАМ), позната по нејзината работа во нелинеарните парцијални диференцијални равенки и алгебарската топологија.

Живот и работа[уреди | уреди извор]

Клап е родена во Мексико Сити. Дипломирала на УНАМ во 1974 година. Клап потоа докторирала на Универзитетот Хајделберг во 1979 година и од тогаш е член на УНАМ.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, Клап станала членка на Американското математичко друштво.

Одбрани публикации[уреди | уреди извор]

  • Clapp, Mónica; Puppe, Dieter Invariants of the Lusternik-Schnirelmann type and the topology of critical sets. Transactions of the American Mathematical Society 298 (1986), no. 2, 603–620.
  • Clapp, Mónica; Puppe, Dieter Critical point theory with symmetries. Journal für die reine und angewandte Mathematik 418 (1991), 1–29.
  • Bartsch, Thomas; Clapp, Mónica Critical point theory for indefinite functionals with symmetries. Journal of Functional Analysis 138 (1996), no. 1, 107–136.
  • Castro, Alfonso; Clapp, Mónica The effect of the domain topology on the number of minimal nodal solutions of an elliptic equation at critical growth in a symmetric domain. Nonlinearity 16 (2003), no. 2, 579–590.