Моника Илиева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моника Илиева
Роден 4 март 1993 (1993-03-04) (30 г.)
Кочани, Македонија
Занимање активист, претприемач
Татко Billy Esteban
Роднини Nickarth

Моника Илиева (4 март 1993 во Кочани) e претприемач и основач на познатите музички продуцентски и издавачки куќи Cafe De Anatolia и Aodion Records.[1]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Моника Илиева е родена на 4 март 1993 година во Кочани во фамилија на музичари — татко Billy Esteban и брат Nickarth. По завршувањето на средното училиште во Виница „Ванчо Прке“ се запишува во Словенија на Универзитетот во Љубљана отсек Меѓународни односи и Дипломатија. Една третина од своето студирање го поминува како Еразмус студент на Американскиот Колеџ во Бугарија AUBG во Благоевград.

На крајот од додипломските студии решава да ја остави работата во UNICEF во Љубљана, како аналитичар на податоци и ја основа музичката продуцентска куќа и агенција за менаџирање на артисти Cafe De Anatolia во 2017 со нејзиниот татко Billy Esteban и брат Никола Илиев (Rialians on Earth/Nickarth).[2][3][4] Cafe De Anatolia постигнува голем успех за само три години постоење, издава повеќе од 300 изданија менаџирајќи над 250 музичари од 150 земји ширум светот и прераснувајќи во меѓународно признат музички колектив што промовира и создава chillout, organic house, lounge, progressive house, deephouse и електронска музика.[5]

Во 2018 се запишува на магистерски студии во Љубљана, отсек Стратешки Маркетинг и Студии за Брендирање, што помага значително во развивањето на брендот на Cafe De Anatolia.[1] Во 2019 заедно со нејзиниот брат ja основа втората музичка куќа Aodion Records.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Утринско кафе со Моника Илиева“. Женски магазин. 24. 7. 2019. Посетено на 21. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Know how to build a brand community on social media from the co-founders of Cafe De Anatolia Nikola Iliev, aka Nickarth and Monika Ilieva“. US Times Now. 25. 11. 2020. Посетено на 16. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. „Growing rapidly as an independent record label, doing it all is Cafe De Anatolia by Monika Ilieva and Nikola Iliev, aka Nickarth“. Medium. 8. 12. 2020. Посетено на 28. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. „Meet Monika Ilieva and Nikola Iliev, aka Nickarth, the astute minds and visionaries behind the staggering growth of Cafe De Anatolia, a leading independent record label“. The Open News. 12. 11. 2020. Посетено на 28. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  5. Bailey, Adam (13. 8. 2020). „Get To Know: Cafe De Anatolia“. Music Talkers - Latest Music News & Artist Exposure (англиски). Посетено на 17. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]