Монзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монзон
Castillo de Monzon (15530066601).jpg
Официјално знаме на Монзон
Знаме
Официјален грб на Монзон
Грб
Место
Местоположба на Монзон
Координати

Erioll world.svg 41°54′″N, 0°11′″E

Часовен појас CET (GMT +1)
CEЛT (GMT +2)
Општи податоци
Мото: MЗN
MZN
Име
- изворно
Монзон
Monzón
Поштенски број 22400
Повикувачки број 34 (Шпанија) + 974 (Уеска)
Празник на градот Св. Матеј, 21 септември
Официјална страница monzon.es
Управа
Држава Flag of Spain.svg Шпанија
Автономна заедница Арагон
Покраина Уеска
Градоначалник Fernando Heras Laderas (PSOE)
Географија
Површина 155,01 км²
Надморска височина 273 м
Население
Население 17.115 (2010)
Густина 110,41 ж/км² (2010)


Монзон (шпански: Monzón) — град во автономната единица Арагон, Шпанија.

Координати: 41°54′N, 0°11′E