Монголска култура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цртежи од регионот Худ Ценкер

Монголската култура била силно влијаена од монголскиот номадски начин на живот. Други главни влијанија доаѓале од Тибет и тибетскиот будизам и од Кина. Во 20 век Русија и преку Русија и европската култура имала силно влијание врз Монголија и самата култура. [1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. K. Youso (1995). „Introduction to the Mongolian Exhibition“. asianart.com. http://www.asianart.com/mongolia/intro.html. посет. 10 февруари 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]