Момците во бендот (2020)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Момците во бендот“ (англиски: The Boys in the Band, 2020 година) е американски филм во режија на Џо Мантело кој треба да излезе на Нетфликс во 2020 година.[1] Продуценти на филмот се Рајан Марфи, Дејвид Стон и Нед Мартел. Во главните улоги се појавуваат Џим Парсонс, Закари Куинто, Мет Бомер и Ендру Ранелс. Оваа адаптација на истоимената драма[2] ја следи приказната кога група на хомосексуални другари се собираат да прослават роденден. Авантурите на вечерта започнуваат кога непоканет се појавува цимерот од факултетските денови на домаќинот, кој можеби ја прикрикрива својата хомосексуалност.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dry, Jude; Dry, Jude (2019-06-05). „Ryan Murphy Knows 'Boys in the Band' Has a Problematic History, That's Why He's Bringing It to Netflix“. IndieWire (англиски). Посетено на 2020-05-17.
  2. Dry, Jude; Dry, Jude (2019-04-17). „Ryan Murphy to Bring Controversial Gay Play 'The Boys in the Band' to Netflix“. IndieWire (англиски). Посетено на 2020-05-17.