Момбаркаро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Момбаркаро е комуна (општина) во провинцијата Кунео во италијанскиот регион Пиемонт, сместена на околу 70 километри југоисточно од Торино и околу 45 километри источно од Кунео.

На 31 декември 2004 година, во Момбаркаро имало население од 319 жители и површината изнесувала 20.4 км².[1]

Момбаркаро граничи со овие општини: Камерана, Горзењо, Монезиљо, Мурацано, Ниела Белбо, Паролдо, Прунето, Сале Сан Џовани и Сан Бенедето Белбо.

Демографска еволуција[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.